تاثیر المپیاد بر شکل گیری شخصیت رتبه های برتر کنکور

«تاثیر المپیاد بر شکل گیری شخصیت رتبه های برتر کنکور»

photo_2018-01-16_23-41-58-300x300 تاثیر المپیاد بر شکل گیری شخصیت رتبه های برتر کنکور

مهدی توکل: مدرس کنکور و المپیاد شیمی

محمدحسین جدیدی نژاد: مشاور موفقیت تحصیلی و طراح نظام های آموزشی نخبه پروری

محمدهادی اسماعیلی: دارنده مدال برنز المپیاد شیمی، دانشجوی داروسازی دانشگاه شهید بهشتی

 

فایل صوتی این کیمیاکست را از لینک زیر می توانید دانلود کنید و گوش دهید:
لینک دانلود

 

 

 • جدیدی­ نژاد: رفقای سمپادی من در سرتاسر ایران سلام، محمد حسین جلیلی نژاد هستم و توی استودیوی رادیو کیمیاگر می‌خوام با شما در مورد تاثیر المپیادهای علمی بر شخصیت نخبگی و درسی دانش‌آموزها باهاتون صحبت کنم. این بار مهمون‌های ما آقای مهدی توکل دبیر المپیاد و کنکور که از سال ۱۳۷۱ به عنوان یکی از قدیمی‌ترین دبیرهای المپیاد ایران کار خودشون رو تو علامه حلی ۱ شروع کردن و در طرف دیگه آقای دکتر محمد هادی اسماعیلی دانشجوی داروسازی دانشگاه شهید بهشتی که مدال برنز المپیاد شیمی سال ۹۵ رو گرفتن و الان هم به عنوان مدرس المپیاد شیمی و مشاور المپیاد در مدارس سمپاد همدان، لرستان، البرز، اصفهان و غیره دارن فعالیت می‌کنن. توی این کیمیاکست می‌خوایم به این موضوع بپردازیم بچه‌هایی که توی المپیادهای علمی شرکت میکنن در نهایت دستاوردشون بجز مدال چه چیزهایی هست. در واقع سوال کلی‌تر اینه آیا ما المپیاد شرکت بکنیم یا نه؟ اگر المپیاد شرکت کردیم و مدال نگرفتیم چه اتفاقی می‌افته، اگر المپیاد شرکت کردیم و مدال گرفتیم چه اتفاقی می‌افته؟ با همراه باشید که توی این کیمیاکست می‌خوایم پرده از تمامی اینها برداریم. خوب می‌خواین من بحث رو این مدلی شروع بکنم آقای توکل می‌شه از شما خواهش کنم به عنوان کسی که از ابتدای المپیاد شیمی در ایران همراهش بودین توی یک دقیقه برای ما یک خلاصه کلی از المپیاد، فرآیند ثبت نامش، و اینکه از چه سالی توی ایران راه افتاد و اینکه چه بنیادی داره اون رو حمایت می‌کنه یه توضیحی به ما بدین؟
 • توکل: المپیاد شیمی تا اونجایی که من خبر دارم در سطح جهانی بعد از المپیاد ریاضی دومین المپیادی بود که سابقه جهانی داشت و ابتددا که این المپیاد برگزار شد در کشور پراگ پایتخت چکسلواکی بود که سه کشور مجارستان، لهستان و چکسلواکی هم اولین دوره شرکت کردند و سابقه شرکت ایران تو این المپیاد سال ۱۹۹۳ می شه که تقریبا حدود ۶-۲۵ سال پیش. این المپیاد نخستین حضور ایران تو مسابقات جهانی بوده.
 • جدیدی­ نژاد: می‌شه ۷۲-۷۱ دیگه؟
 • توکل: دقیقا. و خیلی سریع هم ایران خودش رو تونست برسونه. طوری برسونه که در سطح جهانی هم رتبه‌های خیلی خوبی رو داشته باشه و از نظر اینکه بچه‌ها چه مراحلی رو طی می‌کنند در حال حاضر در المپیاد شیمی در پایه یازدهم آزمونی بهمن ماه برگزار می‌شه، ثبت نام این آزمون حدودا آذر ماه انجام می‌شه خود آزمون بهمن ماه، چهارم پنجم بهمن ماه برگزار می‌شه که توی این آزمون حدود هشتصد نفر پذیرفته می‌شن. نتایج قبولی این هشتصد نفر نیمه دوم اسفند ماه حدودا اعلام می‌شه و از این ۸۰۰ نفر، این ۸۰۰ نفر اوایل اردیبهشت ماه آزمون میدن که ۴۰ نفر از اونها حدودا برگزیده می‌شن که نتایج قبولی این ۴۰ نفر اواخر خرداد ماه میاد. این ۴۰ نفر وارد اردویی در دوره تابستون می‌شن که حدود سه ماه زیر نظر باشگاه دانش‌پژوهان جوان تهران اینها رقابتی رو انجام می‌دن و اواخر شهریور ماه مدال‌هایی به این بچه‌ها تعلق می‌گیره شامل نقره، برنز و طلا. ۴۰ نفر که وارد دوره تابستون شدن هشت نفرشون حدود مدال طلا می‌شن این هشت نفر یه رقابتی به مدت هشت ماه رو ادامه می‌دن که در سال بعد یعنی اردیبهشت ماه آزمونی از میان اینها برگزار می‌شه چهار نفر برگزیده می‌شن و میرن برای مسابقات جهانی البته مرحله اولش کسی بخواد قبول بشه نیاز به مطالعه تخصصی خاصی توی المپیاد شیمی نداره. یعنی من زیاد دیدم بچه‌هایی که کنکورشون رو خوب می‌خوندن هم تو المپیاد شیمی توی مرحله اول قبول شدن ولی مرحله دوم کسی بخواد قبول بشه باید حتما خیلی مطالعات حرفه‌ای رو از سنین پایین شروع کرده باشه. سنی رو که من مناسب می‌دونم برای اینکه دانش‌آموزی شروع کنه بخونه المپیاد شیمی رو، پایه نهم دبیرستان. پایه نهم دوره اول.
 • جدیدی­ نژاد: ممنونم. خوب من حالا می‌خوام از دکتر هادی اسماعیلی یه سوالی بپرسم و اونم اینه که آقای اسماعیلی، آقای توکل لطف کردن برای من یه توضیحی دادن در مورد فرآیند المپیاد توی ایران و یه تاریخچه‌ای از اون حالا سوال من از شما اینه که به نظر شما در واقع پوئن‌های مثبت شرکت در المپیاد برای دانش‌آموزی که می‌تونه مدال بگیره توی المپیاد به نظر شما چه چیزهاییه؟
 • اسماعیلی: خوب منم اول سلام می‌کنم خدمت همه دوستان و از شما که منو دکتر خطاب کردین خیلی ممنونم.
 • جدیدی­ نژاد: زنده باشین. بالاخره دکتر هستین دیگه.

[صدای خنده جمعی]

 • اسماعیلی: لطف دارین شما. اگه من بخوام نتایج و مزایای المپیاد رو بررسی کنیم اول اگه ببینیم کسی که مرحله اول المپیاد قبول شده شرایطی که براش پیش میاد اینه که از طرف مدرسه تشویق می‌شه از طرف آموزش و پرورش منطقه تشویق می‌شه. کسی که در مرحله دوم که اون جدا کننده اصلیه قبول می‌شه و مدال‌های نقره و برنز و طلا رو می‌گیره مزایای اصلی رو می‌گیره دانش‌آموزانی که مدال‌های نقره و برنز می‌گیرن در سطح کنکور سراسری بیست درصد بهشون سهمیه تعلق می‌گیره. حالا این بیست درصد یعنی چی؟ من خودم تحقیقی که کردم با کارنامه‌های اصلی کنکور بیست درصد یعنی اینکه اگر ۸۰ درصد تراز اون آخرین نفری که اون رشته و دانشگاه رو رفته بیاره می‌تونه اون رشته و دانشگاه تحصیل کنه. حالا اگه بخواهیم ببینیم اون ۸۰ درصد و ۲۰ درصد یعنی چی اینطوری من براتون مثال می‌زنم که در کنکور سراسری سال ۹۵ یک دانش‌آموز از منطقه ۱ با حدود رتبه ۶۰۰ ترازی معادل ۱۰۰۰۰ داره که این با ؟؟؟ رتبه ۶۰۰ یکی از پزشکی‌های خوب شهرستان‌ها هم می‌تونه قبول بشه. حالا اگر دانش‌آموز ؟؟؟ با مدال نقره و برنز المپیاد تراز کنکوری معادل ۸۰۰۰ رو بدست بیاره می‌تونه اون رشته دانشگاه بره حالا من از شما سوال می‌پرسم به نظرتون تراز ۸۰۰۰ چه رتبه‌ای رو می‌شه؟
 • جدیدی­ نژاد: فکر کنم خیلی سخت باشه ولی چون سال ۹۵ رو می‌گین فکر می‌کنم که یه چیزی در حدود ۱۴ تا ۱۶-۱۵ هزار.
 • اسماعیلی: دقیقا! حدودا چیزی که من حساب کردم معادل رتبه ۱۸۰۰۰ منطقه می‌شه. یعنی یه چیز خیلی راحت و دست یافتنی.
 • توکل: ببخشید من چند بار دیگه هم ما آمدیم محاسبه کردیم تقریبا رتبه بچه‌ها حدودا یک بیستم می‌شه. یعنی کسی که ۱۰۰۰۰ می‌شه ۵۰۰٫ کسی که هزار هستش حدود ۵۰ به حساب میاد. رتبه ۱۰۰۰۰ رتبه ۵۰۰ می‌شه کسی که رتبه ۱۰۰۰ هست…
 • جدیدی­ نژاد: یک بیستم خیلی عدد عجیبیه، خوب خودت داشتی می‌گفتی. یعنی…
 • اسماعیلی: الان این ارقامی که شما فرمودید در همین حدود می‌شه. منم یه چند بار حساب کردم یه چنین ارقامی بدست آوردم.
 • جدیدی­ نژاد: خوب هادی بلاخره رتبه اون فرد چند می­شه؟ بگو دل تو دلمون نیست؟ داشتی می‌گفتی که یه نفر برای اینکه رتبه ششصد بیاره باید ترازش ۱۰۰۰۰ باشه حالا ما فرض گرفتیم که یه آدمی با تراز ۸۰۰۰ که شما فرمودین حدودا ۱۸-۱۷ هزار منطقه شده … این فرد با سهمیه المپیاد رتبه‌اش حدودا چه عددی می‌شه؟
 • اسماعیلی: با سهمیه المپیاد حدودا می‌شه رتبه ۶۰۰ که ما داشتیم از دوستانی که مدال برنز المپیاد داشتن سال آخر به دلیل مشکلات خانوادگی که براشون پیش اومد نتونستن خوب مطالعه کنن. رتبه کنکورشون حدودا ۱۲۰۰۰ منطقه ۱ شد و با این رتبه دندانپزشکی یکی از مراکز خوب استان ؟؟؟ قبول شدن.
 • جدیدی­ نژاد: خیلی هیجان‌انگیزه، من الان می‌دونم بچه‌ها اونور دارن قرص زیرزبونی می‌خورن قلبشون نگیره.
 • اسماعیلی: بله و دانش‌آموزانی که طلا میشن که کلا که از کنکور سراسری معاف هستن و کنکور نمیدن. یک سری دیگه مزایایی که داره، مزایاییه که عضویت در بنیاد ملی نخبگان. کلا المپیادهای علمی و جشنواره خوارزمی سریعترین راه برای عضویت در بنیاد ملی نخبگان. کسی که در بنیاد ملی نخبگان عضو می‌شه اینطوریه که می‌تونه از کلی از مزایاش استفاده کنه که یکی از مهم‌ترین‌هاش تسهیلاتیه که برای سربازی داده می‌شه بخصوص به آقا پسرها. سربازی‌شون معاف نمی‌شه اما خیلی راحت‌تر می‌شه. و همچنین تسهیلات دیگه‌ای داده می‌شه در زمینه مسکن گرفته داخل دانشگاه جزو سهمیه استعدادهای درخشان میشن که می‌تونن دو رشته کنن و همینطور تعداد واحدهای بیشتری رو در دانشگاه وردارن.
 • جدیدی­ نژاد: خوب چقدر جالب! من فکر می‌کنم که البته امیدورام بخاطر اینکه سهمیه سربازی که اضافه‌تر به پسرها میدن دخترها قیام نکنن و نیان استودیوی ما رو به خاک و خون بکشن. ما این سهمیه رو نمی‌دیم دیگه، بنیاد نخبگان داره میده. خوب خیلی جالبه. اما هادی بذار من سوالو یه طور دیگه ازت بپرسم ما تا اینجا راجع به این صحبت کردیم که دانش‌آموزهایی که تو المپیاد مدال میارن این همه سهمیه بهشون داده می‌شه، یه رتبه مثلا میاد نزدیک به ۱۶-۱۵ هزار رو می‌کنه ۶۰۰ توی رشته تجربی که خوب خیلی عدد چشمگیریه. اما من سوالم اینه که ما فرض کنیم که الان دانش‌آموزی اونور نشسته داره این فایلو گوش میده، سوالش اینه که من اصلا المپیاد شرکت کنم یا نه؟ من برای اینکه بتونم به این سوال جواب بدم یه قسمت مبهمی همی‌شه توی ذهن خودم راجع به این موضوع بوده یک حجم انبوهی دانش‌آموز المپیادی مدال‌آور هست که حتی از سهمیه‌شون برای ورود به دانشگاه استفاده نمی‌کنن. اینو من خیلی نمی‌دونم چجوری می‌شه توجیه‌اش کرد؟
 • اسماعیلی: درست می‌فرمایید. بله خوب ما هر ساله یه تعداد خیلی زیادی از کسانی که این سهمیه رو دارن اصلا از سهمیه‌شون استفاده نمی‌کنن خوب به نظر من این برمی‌گرده به تمرین من اگه بخوام مثلا برا شما مثال بزنم فرض کنیم که یک نفر می‌خواد در مسابقات دو شرکت کنه و میره در رشته ورزش شنا قهرمان می‌شه و قهرمان مثلا ملی می‌شه ولی در المپیک مدالی نمیاره. حالا فرض کنید همین فرد میخواد بیاد شروع کنه برای مسابقه دو تمرین کردن. مطمئنا این فرد خیلی قوی تر از فردیه که تا حالا ورزش نکرده. اینطوری بگم که یکی به نظر من با همه مزایایی که گفتم مهم‌ترین مزیت المپیاد اینه که توانایی درس خوندن رو به فرد میده.
 • جدیدی­ نژاد: اوه! هادی یعنی تو معتقدی که این بچه‌ها اینقدر توی کنکور هم موفق بودن که حتی این سهمیه خیلی نجومی و عجیب غریبی که می‌تونه ۱۷ هزار رو بکنه ۶۰۰ اصلا به کارشون نیومده.
 • اسماعیلی: بله دقیقا همینطوره. کسی که المپیاد می‌خونه اتفاقا از اونجایی که هم برای المپیادش نیاز داره روزی خیلی مدت زیادی رو مطالعه کنه هم تحت فشار درسهای مدرسه است بهرحال باید درسهای مدرسه‌اشم خوب بخونه وقتی تحت فشار قرار می‌گیره همینطور پخته‌تر می‌شه خیلی آماده‌تر می‌شه واسه بقیه درسها. ذهن کاملا ورزیده‌تری رو داره و بنابراین بخصوص در کنکور و در مرحله بعد در دانشگاه خیلی موفق می‌شه و اتفاقا با یکی از دوستام که در دانشگاه شریف درس میخونه و یه رتبه خیلی خوبم بدست آورده بود رتبه ۶ منطقه رو بدست آورده بود صحبت می‌کردم می‌گفت منی که رتبه ۶ بودم خیلی شاخ بودم الان داخل دانشگاه شریف خیلی رتبه‌ام پایین‌تر از بعضی از المپیادی‌هاست خیلی‌هاشون دانشگاه رو دست گرفتن و خیلی پیشرفت دارن. به نظر من تنها یکی از یعنی مهم‌ترین مزیتی که المپیاد داره اینه که چگونه درس خوندن رو به ما آموزش میده.
 • جدیدی­ نژاد: مرسی هادی داستان داره خیلی جالب می‌شه. آقای توکل من برگردم به شما. شما الان با این توضیحاتی که ما با هادی دادیم، اگر بخواهیم جمع بندی کنیم به نظرتون بزرگترین پوئن مثبت المپیاد روی شخصیت درسی بچه‌ها رو چی میدونین؟
 • توکل: اینکه بچه‌های ما علاقه مند باشن به دانشگاه‌های با کیفیت. دانشگاه‌های سطح بالا تو سطح کشور یا جهانی برن به نظر من باید حتما المیپادی باشن. یه مثالی رو من بخوام برای شما بزنم اگر یک دانش‌آموزی بخواد آرزوش این باشه که در بزرگسالی هواپیما دزدی بکنه باید از بچگی تخم مرغ دزدی رو تمرین بکنه، نکنه نمی‌شه. نمی‌تونه یک مرتبه هواپیما دزدی بکنه و اگر کسی بخواد توی دانشگاه تهران، پزشکی تهران شاگرد اول باشه شاگرد ممتاز باشه بخواد توی دانشگاه شریف شاگرد ممتاز باشه باید حتما المپیادی باشه تا بتونه اونجا موفق باشه. شما فرض کنید کسی که میره پزشکی تهران با چه رتبه‌ای میره؟ مثلا با رتبه ۳۰ کنکور میره. بغل دستی این طلای المپیاد جهانی زیسته. کسی که این دستش نشسته نقره کشوریه المپیاد شیمیه که اینا کلی کتاب خوندن که اون نخونده اون فقط تست قلمچی زده و طبیعیه که نمی‌تونه رقابت کنه مگر اینکه المپیادی باشه.
 • جدیدی­ نژاد: ببین هادی بذار من سوالم رو خیلی شفاف‌تر از شما بپرسم. من یه رفتاری که توی بچه‌های المپیادی می‌بینم که از دید من به عنوان یه مشاور خیلی رفتار قابل ستایشیه تو شرایطی که ما احساس می‌کنیم که همه بچه‌ها تمایل به این دارن که خیلی کورکورانه برن کلاس ثبت نام کنن اینکه بچه‌های المپیادی به خودخوان بودن خیلی زیاد عادت دارن یعنی مثلا شما می‌بینین که یه نفر میره کتاب رفرنس المپیاد شیمی رو می‌گیره استاد بهش خوب برو فصل اول رو بخون هفته دیگه بیا با هم تست بزنیم. به نظرت این جزو اون عناصر تاثیر گذار و مثبت روی پروسه المپیاد هست.
 • اسماعیلی: بله دقیقا به نکته خیلی خوبی اشاره کردین ببین من اگه بخوام یه دانش‌آموزی رو صرفا المپیادی، یک دانش‌آموزان صرفا کنکوری رو با یه دانش‌آموز المپیادی مقایسه کنیم اینطوری پیش میریم که یک دانش‌آموز المپیادی باید یه مبحث رو یاد بگیره… منِ المپیادی میرم شروع می‌کنم این مبحث رو به خوندن از روی کتاب عمومی از روی یه کتاب عمومی میخونم متوجه نمیشم نه استادی دارم که بخوام ازش کمک بخوام نه اینکه مثلا کتاب کمک آموزشی دارم که توضیح اضافه به این داده باشه مجبورم برم یک کتاب رفرنس دیگه پیدا کنم و ازش اطلاعات بدست بیارم اگه از اونم نتونم میرم چند تا مقاله انگلیسی خوب میخونم مقالات روز دنیا رو می‌خونم و یاد می گیرم حالا از طرف دیگه شما یک دانش‌آموز کنکوری رو بیایید ببینید یک دانش‌آموز کنکوری که صرفا داره میره کلاس بخاطر اینکه با برنامه کلاس پیش بره مجبوره چهار تا کتاب تستی رو بزنه که با همین تستا هم درصد خوبی رو میزنه توی آزمون‌ها توی کنکورش درصد خوبی رو میزنه اما خودمون بیاییم مقایسه کنیم کسی که اون طوری علم آموختن رو یاد می‌گیره با کسی که به طریق تست زدن و مجبور بودن علم آموختن رو یاد می‌گیره اینا در آینده مطمئنا تفاوت‌های چشمگیری خواهند داشت.
 • جدیدی­ نژاد: حتی خیلی جالب مثال زدی هادی من توی تجربه کار کردن با بچه‌های المپیادی در پروسه‌ی کنکور دارم که یه سری ویژگی‌هاشون خیلی جالبه! مثلا یه دانش‌آموز کنکوری میاد در بدو پیش دانشگاهی یا مثلا سوم دبیرستان میاد میگه من می‌خوام پروسه کنکورم رو شروع کنم! اولین دغدغه من مشاور اینه که خوب این دانش‌آموز رو چطور بیام عادت بدم به سیزده ساعت درس خوندن بعد این جالبه مثلا یه سری بچه‌های المپیادی که میان باهاشون که صحبت می‌کنیم نه خوب من اول دبیرستان که بودم روزی ۱۲ ساعت داشتم درس می‌خوندم یادمه یه بار که اصلا با هم صحبت می‌کردیم شما می‌گفتین که توی دوم دبیرستان که برای المپیاد می خوندید تابستون روزی ۱۲ ساعت درس میخوندین.
 • اسماعیلی: بله همینطوره!
 • جدیدی­ نژاد: خوب این خودش یه اتفاقه دیگه! یا مثلا توی یه دانش‌آموزایی مثلا مطهره عظیمی و امثالهم من خیلی زیاد می‌دیدم بچه‌هایی که از یه نقطه‌ای استارت زده بودن بلافاصله وارد پروسه کنکور که می‌شدن دیگه ۱۳ ساعت خوندنه براشون یه غول عجیب غریبی نبود. آقای توکل شاید شما بیشترین تجربه رو در برخورد با بچه‌های المپیادی داشته باشین آینده اینها رو هم دیدین. یعنی شما فکر می‌کنم از سال ۷۱ که دانش‌آموز داشتین قاعدتا خیلی‌هاشون الان باید سنی حدود مثلا ۲۰ سال ۳۰ سال ۴۰ سال داشته باشن حالا سوال من از شما اینه که این المپیاد چه تاثیری رو این بچه‌ها گذاشت می‌تونین یکم پیشینه بگین که این دانش‌آموزا چه کسایی بودن الان کجان به نظر شما المپیاد چقدر تاثیر گذاشت توی زندگیشون؟
 • توکل: من پیشنهادم اینه اگه دانش‌آموزی میخواد یه شخصیت علمی باشه، می‌خواد دانشگاه خوبی بخونه میخواد توی افق‌های علمی قوی‌ای باشه در بزرگسالی از الان حتما المپیادی باشه اما اگه میخواد المپیاد بخونه که دانشگاه قبول بشه کنکور مسیر کوتاه‌تریه.
 • جدیدی­ نژاد: خوب حالا اگه بخوایم المپیادشو در نظر بگیریم شما مثلا یه پیشینه‌ای به ما بگین که دانش‌آموزهایی که شما می‌شناختین که المپیادی بودن به نظرتون المپیاد چقد رو زندگیشون تاثیر گذاشته مثلا مثالی مد نظرتون هست؟
 • توکل: بله بله من الان مثلا دکتر هژیر رحمانداد که استاد شیمی؛ عذر می‌خوام استاد اقصاد مدیریت دانشگاه آریزونای آمریکاست، مسعود شادنام المپیاد ریاضی بود برادر بزرگه اش محمدرضا شادنام که اینها از شخصیت‌های علمی خیلی قوی تو کانادا هستن آقای دکتر نیایش افشاری من چند وقت پیش دیدم که جزو ستاره شناسای برتر جهان سال ۷۱ تو علامه حلی تهران اونجا محصل ما بود البته الان میگم محصل ما بود المپیاد فیزیک خوند یعنی ربطی به آموزش من نداشت مقوله و پروسه کلی المپیاد خوندنش آخرشم رفت المپیاد فیزیک در سطح جهانی مقام گرفت الانم جزو برترین ستاره شناسای دنیاست مثلا دکتر امیرحسین باب الحوائجی الان توی دانشگاه ؟؟؟ کانادا دکترای بایولوژی داره میگیره… هر کدومشون که الان همه شون که الان دارم میگم شخصیت‌های علمی خیلی معتبر و قوی‌ای هستن ببینید خیلی خلاصه و ساده عرض کنم اگه میخوان برن یه مدرک دانشگاهی بگیرن مدرکی داشته باشن نیازی ندارن المپیاد بخونن اما اگر میخوان یه شخصیت علمی موفق باشن توی دانشگاه موفق درس بخونن یه شخصیت علمی موفقی در بزرگسالی داشته باشن رشته المپیادی مورد علاقه شونو انتخاب کنن و برن المپیادی باشن یه نکته‌ای رو من باید حتما اشاره کنم المپیادی اگر کسی خواست المپیادی باشه المپیادی خوب و عالی باشه کسی اومد المپیاد خوند و نصفه نیمه خوند و این نصفه نیمه خوندنش بخواد ادامه دار باشه این فایده نداره بعضی از بچه‌ها هستن میان المپیاد شیمی میخونن یا المپیاد درسهای دیگه الان هم نصفه نیمه درس میخونن ولی این رو به رشده این خوبه ولی اگر قرار باشه این نصفه نیمه خوندن اینها ادامه دار باشه و هیچ وقت اصلاح نشه المپیادی نباشن بهتره
 • جدیدی­ نژاد: خیلی نکته‌ای که میگین جالبه حتی من مثلا الان داشتم خاطرات خودم رو مرور می‌کردم فک کنم الان یه یک سالی گذشته که نتایج کنکور ارشد اومده بود و من نگاه کردم دیدم که هیربد حیدری یکی از دانش‌آموزای قدیمی تون در دو حوزه یعنی در دو گرایش شیمی رتبه یک تا سه­ی کنکور رو آورده بود
 • توکل: تو کارشناسی ارشد البته!
 • جدیدی­ نژاد: بله بله…تو کارشناسی ارشد! این نشون میده که در واقع چقدر این تاثیر زیادی داره خوب من همینجا هم می‌تونیم ببینیم مثلا من هادی رو من از زمان انتخاب رشته که دارم تو ذهنم مرور می‌کنم تا الان که تقریبا چند ماه از ورودش به دانشگاه شهید بهشتی می‌گذره الان داره وارد حوزه‌های تحقیقاتی می‌شه حالا در اِشِلِ کمتر که به امید خدا بیشتر هم می‌شه اینکه شما میگین در شکل گیری شخصیت علمی موثرن قاعدتا خیلی زیادِ! حالا من دوباره برمی‌گردم به هادی و سوالم از هادی اینه که هادی اگه بخوای کنکور رو با المپیاد قیاس بکنی یه قیاس کلی‌تر به نظر خودت چه نکات تکمیلی‌ای می‌شه راجع بهش گفت؟
 • اسماعیلی: من فقط یه نکته می‌خوام اضافه کنم یه ترسی که برای اکثر دانش‌آموزها پیش میاد و خانواده‌ها هم یه نگرش منفی نسبت به المپیاد دارن اینه که من اگر برم المپیاد بخونم ممکنه نتیجه نگیرم و اینطوری کلی ضربه می‌خورم اتفاقا ما مثلا میگم فلان مشاور معروف هم می‌شناسم که میگه المپیاد تیغه دو لبه است ولی من میگم نه المپیاد کلا سوده ما اگه بخواییم با یک مثال، مثال واقعی براتون میگم ما یک برادر دوقلو داشتیم دو تا برادر دوقلو بودن به اسم حمید و حامد که همزمان المپیاد خوندن رو شروع کردن بعد از…
 • توکل: آها… بله… با شما هم دوره بودن!
 • اسماعیلی: بله دقیقا با من هم دوره بودن اینا شروع کردن همزمان المپیاد خوندن و بعد از یه مدت یکی از برادرا به اسم حامد گفت من المپیادم ضربه میزنه به کنکورم و المپیاد رو رها کرد رفت سر کنکور ولی این آقای حمید شروع کرد به المپیاد خوندن تمام تلاششو گذاشت روی المپیاد! خیلی هم خوب خوند! یادمه نتیجه المپیادم که اومد فکر می‌کنم جزو اولین نفرایی بود که قبول نمی‌شد. یعنی اون سال ۴۲ نفر مدال اعلام شد و ایشون نفر فکر می‌کنم ۴۴ ام بود یعنی اگر دو نفر بیشتر بود ایشونم مدال می‌گرفت و مدال نگرفت و تنها زمانی که برای کنکور داشت حدودا ده ماه یا یازده ماه بود حمید شروع کرد به کنکور خوندن اوایل تابستون کل تابستون از حامد عقب تر بود مهر و ابان رو عقب تر بود از آذر ماه دی ماه تا حدود عید مساوی بودن البته دو تاشونم در سطح خیلی خوبی بودن بعد از عید حمید بهتر شد و توی کنکور سراسری حمید رتبه ۲۰۶ منطقه رو کسب کرد و حامد رتبه ۲۶۰ اینو می‌خوام خدمتتون عرض کنم که المپیاد به هیچ وجه به کنکور شما آسیبی نمی‌رسونه.
 • جدیدی­ نژاد: هادی چقدر به حرف جالبی اشاره کردی من بعضی وقتا به بچه‌های پایه دهم یازدهم میگم اون تایمی که شما برای المپیاد خوندن یا خوارزمی رفتن نمیذارین صرف درس خوندن نمی‌شه! در واقع بخوام راحت‌تر بگم صرف یللی تللی می‌شه یعنی وقت ادم بیشتر داره میگذره همونطور که داشتی می‌گفتی من یاد یه مثالی افتادم یه دانش‌آموزی بود به اسم امیر محمد نصراللهی و احسان عظمی اینا جشنواره خوارزمی شرکت کردن سالشو درست به خاطر ندارم شاید حدود سال ۹۱-۹۰ بود یادمه که اینا پروژه شون رو که تحویل خوارزمی دادن تقریبا اردیبهشت ماه بود ما رفتیم مدال رو گرفتیم خیالشون راحت شد اینا تصمیم گرفتن درس بخونن یادمه که به امیر محمد نصراللهی گفتم که خوب امیر محمد برنامه‌ات برای کنکور چیه گفت خوب می‌خوام بخونم من گفتم خوب مطمئنی می‌تونی بخونی می‌خواستم ببینم چقد دلش قرصه حرفی که بهم زد خیلی جالب بود گفت آقا من یه شب تا صبح ۲۳۰۰۰ خط کدنویسی کردم برای جشنواره خوارزمی توی کامپیوتر برنامه نویسی کردم شما حالا چه انتظاری دارین فکر می‌کنین که من مثلا از این مقداری که تو کنکور هست میترسم یعنی در واقع المپیاد یه جورایی بچه‌ها رو آداپته می‌کنه همون مثالی که شما زدین قهرمان شنا ورزیده ترشون می‌کنه! خوب بچه‌ها فکر می‌کنم که یکی از جذاب ترین کیمیاکست­هایی بود که به گفتگو نشسته بودیم! از صمیم قلب برای همه تون آرزوی موفقیت می‌کنم و امیدواریم که اگر دهمی یا یازدهمی هستین و قصد خفن شدن و به قول آقای توکل رسیدن به یه شخصیت علمی رو دارین مسیر المپیاد رو شجاعانه انتخاب کنید مدال بگیرین و به امید خدا مثل سایر بچه‌های المپیادی بتونید حتی رتبه‌های عالی هم توی کنکور و دانشگاه و مقاطع بالاتر هم کسب کنید. اگر دیدگاه یا نظری داشتین؛ می‌تونین باشماره ۰۲۱۴۴۰۴۶۴۲۷ با ما درمیون بذارین! از اینکه به حرفای ما گوش می‌دین خوشحالیم و از اینکه نظرهاتون هم به ما اطلاع می‌دین خوشحال تریم! خدانگهدار!

 

پایان

 

 

 

2 دیدگاه در “تاثیر المپیاد بر شکل گیری شخصیت رتبه های برتر کنکور

 • سلام و خسته نباشید ..
  مصاحبه خیلی جالب و مفیدی بود در رابطه با این موضوع .. من امسال سال دهمی هستم، و ۲ تا سوال از خدمتتون داشتم :
  ۱- چه کتاب های رفرنسی لازمه برای موفق شدن در این المپیاد ؟
  ۲- شرکت کردن در یک المپیاد خوبه یا چند المپیاد ؟
  ممنون میشم اگر براتون امکان پذیر هست جواب سوالات رو به جیمیل بنده ارسال نمایید (d.alipour.r@gmail.com) ..
  تشکر فراوان

  • سلام و درود
   ببینید من المپیاد زیست و شیمی رو بیشتر از بقیه توصیه میکنتم چون هم پوشانی خیلی زیادی با کنکور داره و در واقع در صورت عدم موفقیت در المپیاد هم میتونین کلی توی کنکورتون جلو بیافتین! 🙂
   در مورد کتابهای مرجع المپیاد کتابهای انتشارات دانش پژوهان جوان و انتشارات فاطمی پیشنهاد داده میشه که اگه تخصصا بگین چه رشته ای میخواین برید بهتون دقیقتر میگم.
   در مورد چند المپیاد هم اصلا توصیه نمیکنم. چون المپیاد خیلی تخصصی هست یک رشته رو بخونید زیاد هم هست :)) موفق باشید و مدال آور 🙂

   جدیدی نژاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *